Artykuły

aktualności i informacje

Jak zwalczyć jesienne przygnębienie?

2018 08 07 153366471710Po słonecznych dniach lata w kalendarzu przychodzi jesień - i tak jak teraz - w zimne i deszczowe dni może dopaść nas przygnębienie. Aura panująca na dworze wpływa na nasze samopoczucie. Pojawia się zatem pytanie jak sobie z takim obniżonym nastrojem radzić?

Mindfulness dla początkujących

1Krótka historia zachęcająca:

Siedem lat temu, kiedy w moim życiu pojawił się koń, wiele się zmieniło. Praca z ogromnym zwierzęciem wymaga od człowieka nie lada umiejętności psychicznych. Początki nie należały do tych najbardziej udanych, ale że jestem typem poszukiwacza, stwierdziłam, że musi być jakiś sposób porozumienia z koniem, który nie jest oparty na przemocy i frustracji.

Oczywiście sposób znalazłam, ale artykuł nie jest o koniach, więc nie będę się teraz na tym skupiać. Ważne jest to, że droga, którą poszłam wymagała ode mnie mnóstwa pracy, nie nad koniem, ale nad sobą. Nie jest zbyt trudną sztuką ukryć emocje w relacji z innym człowiekiem. Pomyśl jak często ukrywasz przed znajomymi, rodziną, współpracownikami złość, smutek, a zwłaszcza strach. Przed koniem nie ukryje się nic. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że mój koń stał się moim prywatnym terapeutą. Umysł i ciało to naczynia połączone, więc moja praca nad sobą zaczęła się praktyką jogi. Początek był koszmarem. Dziesięć minut relaksacji początkowej zdawało się nie mieć końca. Gonitwa myśli, pulsowanie w głowie i to poczucie traconego czasu. Okazało się też, że nie umiem oddychać (a Ty na pewno umiesz?). Z czasem joga przestała być zajęciami, na które się chodzi raz w tygodniu, a zaczęła być codzienną potrzebą, jak mycie zębów.

2Potem zainteresowałam się mindfulnessem. Wcześniej słyszałam oczywiście termin, ale jakoś niespecjalnie chciałam zagłębiać się w to, co właściwie oznacza. Okoliczności były dość zabawne, bo temat urodził się, kiedy odwiedzałam jedną z niemieckich klinik i powiedziano mi, że z niektórymi pacjentami pracuje się u nich właśnie w taki sposób. Zaciekawiłam się i okazało się, że to jest TO. Praktyka uważności pięknie uzupełniła praktykę jogi. Odbyłam również kurs Podejście uważności (mindfulness) z elementami podejścia współczucia (compassion). Z perspektywy czasu patrząc, mogę stwierdzić, że odkąd praktykuję uważność, mam inne podejście do emocji, które się we mnie pojawiają, inaczej radzę sobie ze do stresem,  a moje obydwa konie (bo w międzyczasie przybył drugi) chyba są zadowolone.

W linku znajdują się informacje czym jest mindfulness oraz dla kogo jest polecany:

http://www.mindinstitute.com.pl/index.php/pl/mindfulness-i-compassion/144-mindfulness-definicja-i-proba-okreslenia

http://www.mindinstitute.com.pl/index.php/pl/mindfulness-i-compassion/145-mindfulness-rejony-zastosowania-na-cokiedy-pomaga

        Program na który chciałabym Państwa zaprosić składa się z cyklu ośmiu spotkań, trwających 1,5 - 2 godziny. Każde spotkanie jest tematyczne, np. zmysły, ciało, emocje itd. Na spotkaniach będą odbywać się ćwiczenia z uważności, wprowadzenie do medytacji, skanowania ciała, różnych typów relaksacji. Zajęcia pracy z ruchem poprowadzi moja siostra Magdalena Mak, która jest instruktorką tańca irlandzkiego, a także pasjonatką różnych form ruchu.

       Najważniejszym elementem programu będą zadania domowe. Spotkania niewiele dadzą, jeżeli zabraknie praktyki na co dzień. Można to porównać do diety: nie sposób być na diecie tylko podczas wizyty u dietetyka i spodziewać się rezultatów. Również nikt nie nauczy się języka obcego chodząc raz w tygodniu na zajęcia i nie ćwicząc na codzień. Na spotkaniach będziemy omawiać zadania domowe, dzieląc się doświadczeniem z grupą. 

      Materiały szkoleniowe będą dostępne w formie drukowanej, a także przesyłane drogą mailową. Na zajęciach przyda się wygodny, niekrępujący ruchów strój, niektóre ćwiczenia będą wykonywane boso.

Pracuję z ludźmi, pracuję z końmi, pracuję nad sobą.

3

Zapraszam serdeczenie.

Doskonalenie technik uczenia się.

Drodzy Rodzice

2 smallNadchodzi wrzesień, a z nim nowe szkolne wyzwania dla Waszych dzieci. Każdy wie, że uczyć się warto, ale co zrobić, by nauka przynosiła satysfakcję, była źródłem przyjemności, a nie frustracji? Ile razy słyszeliście narzekania dziecka, że znowu musi się uczyć? Ile razy musieliście niejako zmuszać dziecko do nauki? Przyczyn takiego nastawienia oczywiście może być wiele, ale warto pamiętać o jednej możliwej. Być może Wasze dziecko nie umie się uczyć. Może to zabrzmieć dziwnie, ale niestety nie we wszystkich szkołach zajęcia są prowadzone w sposób wykorzystujący najnowszą wiedzę naukową o procesach uczenia się człowieka. Zadaniem nauczyciela jest nie tyle nauczanie, co wskazywanie sposobu uczenia się i towarzyszenie w zdobywaniu wiedzy i umiejętności. Kilkakrotne przeczytanie tekstu jest mało efektywnym sposobem przyswajania materiału, a wręcz stratą czasu i zajęciem dość nudnym. W związku z tym przygotowałam dla Państwa ofertę pięciu spotkań, na których chciałabym zaprezentować Waszym dzieciom najefektywniejsze sposoby uczenia się – w oparciu o badania naukowe.  Pierwsze spotkanie jest spotkaniem wprowadzającym, na którym omówimy problemy, oczekiwania i ewentualne plany, a w razie chęci dalszego uczestnictwa zaplanujemy indywidualnie kolejne cztery spotkania.

Zajęcia będą się odbywały w oparciu o materiał akurat opracowywany w szkole.

Młodsze dzieci chętnie widziane na spotkaniu z rodzicem, aby rodzic również mógł pomagać dziecku w trakcie wdrażania nowych metod. Oczywiście, oferta jest adresowana także do osób dorosłych – spotkania mają indywidualizowany przebieg, zależny od potrzeb uczącego się.

Spotkanie trwa godzinę.

Spotkania będą się odbywać co tydzień lub co dwa tygodnie. Pomiędzy spotkaniami uczący się  będzie próbował  zastosować nowe metody. W razie pytań, które pojawią się w trakcie – możliwa konsultacja przez Skype.

Cena pierwszego spotkania 120 zł.

Kolejne cztery 520 zł.

Spotkania poprowadzi dr n. med. Monika Mak, od wielu lat nauczyciel akademicki, co roku nagradzana Dydaktyczną Nagrodą Rektora PUM w wyniku ewaluacji studenckiej. Od lat pracuje nad swoim warsztatem dydaktycznym, próbując wdrażać najnowsze doniesienia naukowe w swojej pracy akademickiej. Sama stale się uczy, a metody, które przekazuje innym, wypróbowuje na sobie.

Serdecznie zapraszamy.

1

Co to jest Fizjoterapia?

fizjoterapeuta thumbnailFizjoterapia jest integralną częścią obszaru nauk medycznych. Jest to nauka o metodach leczenia środkami naturalnymi, opartymi na różnych formach energii fizycznej, występującej w środowisku człowieka, takich jak ruch, bodźce termiczne, kinetyczne, mechaniczne, elektryczne, świetlne oraz chemiczne.

Czym jest psychoterapia?

Pojęcie psychoterapii we współczesnym języku potocznym, tak jak i kulturze, ma bardzo wiele różnych konotacji. Bywa rozumiana jako fenomen społeczny, współczesny odpowiednik magii w kulturach pierwotnych, postmodernistyczna forma sztuki. Także paramedyczne oddziaływania psychologiczne usprawniające funkcjonowanie człowieka, instrumentalna manipulacja służąca celom kontroli społecznej czy wreszcie rodzaj socjotechniki mającej przywrócić jednostkom lub całym grupom poczucie sensu życia i szczęścia.

Te liczne znaczenia metaforyczne są często źródłem nieporozumień, co do znaczenia podstawowego tego terminu. Dodatkowo komplikuje sytuację fakt, że nie ma jakiejś jednej definicji psychoterapii, z którą zgadzaliby się ci wszyscy psychoterapeuci. Prawie każdy podręcznik psychoterapii podaje nieco inne określenie tego terminu.

Image

ul. Parkowa 5A/1 71-600 Szczecin

Terapia i zajęcia grupowe

ul. Piłsudskiego 20/2 70-462 Szczecin

Infolinia - +48 501 023 653

kontakt@klinikadilige.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek : od 14.00
Wtorek : od 14.00
Środa : od 14.00
Czwartek : od 14.00
Piątek : od 14.00

Harmonogram gabinetów

DMC Firewall is a Joomla Security extension!