
Fizjoterapeuta
TERAPIA MANUALNA HOLISTYCZNA
To system terapeutyczny, w którym działanie koncentruje się na całym człowieku. Bardzo często dolegliwości bólowe nie wynikają z urazu, a z kumulujących się przeciążeń.
W terapii manualnej kluczem do skuteczności jest dokładny wywiad i szczegółowe badanie Pacjenta.
Na postawie zebranych informacji terapeuta jest w stanie pracować z przyczyną bólu, a nie tylko „zaleczać” objawy.
Ważnym aspektem terapii jest edukacja Pacjenta i nauczenie go jak przeciwdziałać nawrotom bólu.
Techniki wykorzystywane w terapii to: mobilizacje stawów, indywidualnie dobrane ćwiczenia, mobilizacje uciskowe, praca ze strefami komórkowo- bólowymi, jeśli istnieje wskazanie- igłoterapia, pozycje ułożeniowe, techniki relaksacji
Jakie są wskazania do TMH?
- bóle kręgosłupa, stawu biodrowego, stawów krzyżowo- biodrowych
- ból przewlekły niereagujący na środki przeciwbólowe
- napięciowe bóle głowy
- bóle o podłożu psychogennym
- zaburzenia psychosomatyczne (duszności, kłucia w klatce piersiowej)
- dysfunkcje stawów skroniowo- żuchwowych
KOREKCJA WAD POSTAWY I INTEGRACJA STRUKTURALNA
Prawidłowa postawa ciała przekłada się na lepszą funkcje organizmu. Dzięki zrównoważeniu ciała w grawitacji ruch wymaga mniej wysiłku, jest bardziej ergonomiczny. Co to oznacza?
Brak bólu, mniejsze ryzyko kontuzji u osób uprawiających sport oraz lepszy wygląd.
Wbrew powszechnej opinii, postawę ciała u dorosłych również można skorygować. Integracja strukturalna jest metodą pracy, która daje świetne efekty w tym zakresie.
Wady, z którymi pracuję:
- plecy okrągłe (pogłębiona kifoza)
- plecy wklęsłe (pogłębiona lordoza)
- plecy płaskie
- kolana koślawe
- kolana szpotawe
- płaskostopie
- paluch koślawy
- głowa w protrakcji
- postawa skoliotyczna
SUCHA IGŁOTERAPIA
To skuteczna metoda neutralizacji punktów spustowych. Polega na nakłuciu mięśnia lub więzadła igłą akupunkturową. Dzięki nakłuciu następuje rozluźnienie mięśnia, poprawa ukrwienia tkanek oraz zmiana informacji, jaką tkanka wysyła do receptorów. Daje to efekt zmniejszenia dolegliwości bólowych i poprawę zakresu ruchu w stawie.
Przed zabiegiem konieczne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu i badania, aby określić czy i jakie tkanki wymagają igłowania. Do zabiegu używa się sterylnych, jednorazowych igieł.
Jakie dolegliwości są wskazaniem do igłoterapii?
- ból mięśniowy, promieniujący, wynikający z obecności punktów spustowych
- napięciowe bóle głowy
- bruksizm
- rwa kulszowa
- bóle kręgosłupa
- bardzo częste skurcze mięśni
Czy metoda jest bezpieczna?
Terapeuci wykonujący zabieg muszą posiadać stosowne uprawnienia oraz bardzo dobrze znać anatomię człowieka i zasady bezpiecznej pracy z igłami. Zabieg jest wtedy bezpieczny.
Ryzyko zakażeń jest znikome, ponieważ zabieg wykonywany jest za pomocą sterylnych igieł, skóra Pacjenta poddawana jest dezynfekcji, a terapeuta wykonuje zabieg w rękawiczkach ochronnych.
KINESIOTAPING- PLASTROWANIE DYNAMICZNE
Polega na oklejeniu specjalnymi plastrami, których parametry zbliżone są do właściwości ludzkiej skóry. Działanie plastra polega na mechanicznym odkształceniu tkanki, natomiast nie jest on nasączony żadnym lekiem. Poprzez określone techniki aplikacji osiąga się różne cele: wsparcie funkcji mięśni, ustabilizowanie stawu, poprawa drenażu. Odpowiednio naklejony plaster wspomaga korekcję postawy ciała oraz działanie mięśni.
Wskazania do kinesiotapingu:
- dolegliwości bólowe: bóle kręgosłupa, bóle kolan, kolano skoczka, bóle barku, łokieć tenisisty, łokieć golfisty
- stany po urazach: naderwanie ścięgna Achillesa, naderwania mięśni, skręcenia
- przyspieszenie procesów gojenia po urazach i operacjach (np. po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych lub ścięgna Achillesa)
- wspomaganie gojenia blizn i krwiaków
- obrzęki limfatyczne (wspomagająco)
- korekcja wad postawy (wspomagająco)
- zabezpieczenie stawu i mięśni przy powrocie do treningów po kontuzji
REFLEKSOLOGIA
Jest formą pracy odruchowej, polegającej na stymulacji zakończeń nerwowych znajdujących się w stopach. Stopa posiada ponad 7000 zakończeń nerwowych, które mają zdolność wysyłania informacji do całego organizmu. Podstawą refleksologii jest tzw. teoria strefowa. Określone miejsca w stopie to refleksy odpowiadające poszczególnym częściom ciała. Ich wrażliwość wskazuje na niedomaganie danego narządu.
Dzięki stymulacji refleksów możliwa jest jednak poprawa funkcji dzięki pobudzeniu mechanizmów samoregulacji organizmu.
Refleksologia jest bezpieczną terapią, niedającą powikłań.
Może być stosowana jako profilaktyka, ale również jako wspomaganie terapii bólu i chorób np. cukrzycy, nadciśnienia, migren, zespołu drażliwego jelita.
Nie może zastępować jednak klasycznej medycyny i terapii, ponieważ refleksolog nie jest lekarzem i nie jest jego zadaniem leczenie chorób.
TRENING MEDYCZNY I REHABILITACJA RUCHOWA
To indywidualnie dobrane ćwiczenia, które mają za zadanie przywrócenie sprawności po urazach, operacjach lub w przypadku dolegliwości bólowych.
Priorytetem jest odzyskanie przez Pacjenta sprawności w czynnościach dnia codziennego (chodzenie, mycie się, sprzątanie, jazda autem, ubieranie się).
Kolejnym krokiem jest odbudowanie siły mięśniowej i kontroli motorycznej, aby Pacjent był w stanie powrócić lub rozpocząć aktywność sportową/rekreacyjną.
Trening medyczny jest też świetnym wsparciem dla sportowców, ponieważ dzięki wnikliwej diagnostyce, pozwala na określenie tzw. słabych ogniw i pracę nad nimi. A to pozwala na poprawę wyników i zmniejszenie ryzyka odniesienia kontuzji.